WhatApp Destek Telefon ile Ara

Şarj girişi çeşitleri

Şarj girişi çeşitleri

Akıllı telefonların şarj edilebilmesi için elektrik akımının bir adaptör ve kablo yardımı ile cihazın bataryasına aktarılması gerekir. Bu işlemde bağlantı kısımlarına şarj girişi ya da halk tabiri ile şarj yuvası adı verilir.

Bu yazımızda günümüzde kullanılan şarj girişlerinin çeşitlerini sizlerle paylaşacağız. İsim olarak saymak gerekirse USB Type C, Micro USB ve Lightning.

Micro USB

Alt kısmı düz, üst kısmı ise oval olan şarj girişleridir. Hani o ters mi mi düz mü taktık acaba diye çile çektiğimiz girişler. Günümüzdeki yeni teknoloji telefonlarda kullanımı azalmıştır.

Kullanılan bazı modeller: LG Q6, Samsung Galaxy S6, Honor 8X, Xiaomi Redmi 7, Oppo F9, Sony Xperia Z5, Huawei P Smart, Meizu Note 8, Casper Via A1 Plus, Lenovo P2…

Dikkat ederseniz hemen hemen her akıllı telefon üreticisi bu teknolojiyi kullanmıştır. Ve kullanmaya devam etmektedir.

Micro USB şarj girişi

USB Type C

Yeni teknoloji akıllı telefonlarda kullanılan şarj girişidir. Son zamanlarda kullanım sayısı ise oldukça artmıştır. Micro USB’ye göre avantajları daha hızlı veri aktarımı yapabilmesi ve aşağıdaki görselde de göreceğiniz üzere ters mi düz mü takma derdini ortadan kaldırılmasıdır.

Kullanılan bazı modeller: Samsung Galaxy S10, Xiaomi Mi 9, Oppo Reno 10x ZooM, LG V30+, Huawei P30 Pro, HTC U11+, OnePlus 6…

USB Type C şarj girişi

Lightning

Apple’ın kendine özgü ürettiği ve iPhone akıllı telefonlarında kullanılan şarj girişidir. iPhone 5’den sonra bu teknolojiye geçmişlerdir. iPhone 5 altı modellerde ise Doc USB kullanılmaktaydı.

Kullanılan bazı modeller: iPhone 11 Pro Max, iPhone 11 Pro, iPhone 11, iPhone Xs Max, iPhone Xs, iPhone Xr, iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8, iPhone 7 Plus, iPhone 7…

Lightning şarj girişi

Nostalji: İnce – kalın uçlu

Bir çoğumuz şu muhabbetleri biliriz. İnce uçlu şarj aletin var mı. Kalın uçlu şarj aletin var mı. Nokia ile hayatımıza giren ve ilk kullanılan şarj girişleri.

Kalın uçlu şarj girişi
İnce uçlu şarj girişi

Şarj girişi çeşitleri hakkında bu yazımızda sizlere bilgi vermeye çalıştık. Elbetteki telefon sektöründe bir çok teknoloji kullanılmıştır. Bizler günümüzde kullanılan ve en çok bilinenleri sizlerle paylaşmak istedik. Yorum alanından dilediğiniz katkıda bulunabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tüm Yorumlar (14 Yorum)

WhatsApp Destek
Merhaba. Buradan WhatsApp numaramıza yazabilirsiniz.