WhatApp Destek Telefon ile Ara

Telefon kamera buğulanması nasıl geçer

Telefon kamera buğulanması nasıl geçer

Akıllı telefonların ön ve arka kamerasında buğulanma yaşanabilmektedir. Yaşanılan bu sorunun sebebi ve çözüm yolları detaylı bir şekilde bu yazımızda paylaşılmıştır.

Telefon kamerası buğulandı

Telefonun kamerası buğulandı ise yaşanılan bu sorunun sebebi kamera ile onu koruyan kısım arasında meydana gelen sıvı buharlaşmasından kaynaklanmaktadır. Genellikle yağmurlu havalarda telefon ile konuşulması, terli iken ya da duş sırasında telefonun kulağa götürülmesi veya aşırı nemli bölgelerde yaşamanız maalesef bu sorun ile karşılaşılmasına sebep olmaktadır.

Kamera ile onu koruyan kısmın hava alması engellenmiştir. Ama zamanla aradaki yapışkanın erimesi, alınan darbeler gibi sebepler ile ara kısma sıvı girebilmektedir.

Telefon ön kamarası buhar yaptı

Aslında yukarıdaki ile aynı sebeplerden dolayı ön kamera buhar yapar. Ön kameradaki buharlaşma gibi görüntü yaşanmasında da ön kamera ile ekran arasında sıvı teması yaşanmıştır denebilir.

Telefon kamera buğulanması nasıl geçer

Genellikle halk arasında önerilen tavsiye saç kurutma makinesi ile bir süre ısıtma yapılmasıdır. Ama bu maalesef geçici bir çözümdür. Zamanla tekrarlama yaşanabilir. Tabii bununla birlikte kameranın etrafındaki parçalara da hasar verilmektedir.

Bu sebeple kamera buğulanması sorununda profesyonel bir teknisyen tarafından müdahale edilmelidir. Mesela arka kamera camı kaldırılması. Sıvı kurutulmalı. Ve ardından hava almayacak şekilde yapıştırılmalıdır. Ön kamerada ise işlemle ekran sökülmesine kadar gidebilmektedir.

Kameraya su kaçtı

Kameraya su kaçtı ifadesini kullanacak kadar sıvı var ise biran önce temizlenmelidir. Aksi taktirde zamanla oksitlenme meydana gelecek ve kameranın da değiştirilmesi gerekecektir. Kamera üzerinde bulunan metal parça ve kablolar sıvı ile temas ettiğinde bu parçalarda korozyon meydana gelir.

Telefon kamerası nasıl temizlenir

Teknisyenlerimiz kameranın yalın haline ulaşana kadar telefondaki tüm parçaları sökerler. Ardından kir ve tozları çeken makine ile her türlü partikül kamera üzerinden alınır. Özel bezler yardımı ile de silme ya da kurulama işlemi gerçekleştirilir.

Bireysel olarak bu işlemleri yapmanızı tavsiye etmiyoruz çünkü kameraya ulaşana kadar sökülecek olan parçalara gerekli ortam sağlanmadığı için zarar verebilirsiniz.

Kamera değişimi videosu

Sizlere örnek olması açısından bir telefonun kamerasını değiştirebilmek için hangi işlemler uygulanıyor hemen aşağıdaki paylaşmış olduğumuz video aracılığı ile izleyebilirsiniz.

Huawei Mate 20 Lite arka kamera değişimi

Telefon düşünce kamera bozulur mu

Bazen sıvı ya da nem teması olmamasına rağmen kameranız bulanık çekim yapıyor olabilir. Bunun sebebi ise genellikle telefon düştüğünde kameranın ya da kamera camının hasar almasından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca daha önce yazmış olduğumuz Telefon kamerası bulanık çekiyor konu başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tüm Yorumlar (2 Yorum)

  • Doğukan karakoşar - 2 yıl önce

    Telefonumun arka. Kamerası kısa bir süreliğine su ile temas etti .kameranın içinde buğu var ve telefonum kamera hatası veriyor ne yapmalıyım

WhatsApp Destek
Merhaba. Buradan WhatsApp numaramıza yazabilirsiniz.