WhatApp Destek Telefon ile Ara

Telefonum çok ısınıyor

Telefonum çok ısınıyor

Akıllı telefonlarda yaşanan sorunlardan bir tanesi de aşırı ısınma problemidir. Telefonum çok ısınıyor, ne yapmalıyım diye soruyorsanız eğer uzman teknisyenlerimize danışılarak yazdığımız bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Batarya kaynaklı ısınma

Telefonların aşırı ısınmasına sebep olan en önemli faktörlerden bir tanesi batarya ömrünün sona ermesi, batarya şişmesi ve batarya ile ilgili yaşanan problemlerdir. Genelde telefonu aldıktan ortalama 1 yıl sonra bu sorunla karşılaşılır. Çözüm yolu ise bataryanın değiştirilmesidir.

Kullanılan kılıflar

Kullandığınız kılıflar telefonun hava almasını engelleyebilir. Bu da doğal olarak cihazınızın ısınmasına sebebiyet verebilmektedir. Cihazınız için üretilmiş orjinal kılıfları kullanarak sorunun önüne geçebilirsiniz.

Telefon hafızasının doluluğu

Telefonunuzun hafızası ne kadar dolu ise mesela ne kadar fazla uygulama varsa arka planda yapılan işlem yoğunluğu da o kadar fazla olacaktır. Bu da direk olarak telefonun ısınmasına sebep olan faktörler arasındadır. Mesela cihazınızın hafızası 32 GB iken doluluk oranı 30 GB ise 10 GB kaplı alandan daha fazla ısınmaya sebebiyet verecektir.

Orjinal olmayan parçaların kullanılması

Orjinal olmayan şarj aletleri telefonun ısınmasını tetikleyen faktörler arasındadır. Tabii sadece şarj aletleri değil aynı zamanda orjinal olmayan batarya değişimi yapıldı ise yine telefonunuz istemsizce ısınabilir.

Oyun oynanması

Telefonun ısınması ile ilgili sorunu olan kullanıcıların geri bildirimlerine baktığımızda oyun oynarken telefonum çok ısınıyor cümlesini çok duyuyoruz. Maalesef bu durumun önüne geçmek mümkün değildir. Oyun oynadığınız sırada işlemci, RAM, ekran kartı gibi telefonun ana hatlarını oluşturan parçalar aşırı bir şekilde çalışır. Bunun sonucunda da ısınma meydana gelir.

Özellikle cihazınız şarjda iken oyun oynanmaya devam edilmesi hem bataryanın ömrünü etkilemekte hem de ısınma sorununu arttırmaktadır.

Telefonla uzun süre konuşma

Telefonla uzun süre konuşulması cihazın aşırı bir şekilde ısınmasına sebebiyet veren faktörler arasındadır. Mesela uzun süre konuşma yapıldığında telefonun işlemcisinin ısınmasını engelleyen termal macunun ömrünün sona ermesine sebebiyet verebilmektedir.

Tozlanma

Telefonun zamanla tozlanması da ısınmaya sebep olan nedenler arasındadır. Aynı bir masaüstü bilgisayarın kasasının tozlandığı zaman ısınması ve bilgisayarın çalışmasını engellemesi gibi. Profesyonel bir teknisyen tarafından temizlenmesi gerekir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

WhatsApp Destek
Merhaba. Buradan WhatsApp numaramıza yazabilirsiniz.