WhatApp Destek Telefon ile Ara

Ahize, iç kulaklık, hoparlör, mikrofon, kulaklık soketi nedir

Ahize, iç kulaklık, hoparlör, mikrofon, kulaklık soketi nedir

Akıllı telefonlarda sıkça karıştırılan 5 farklı kavramı sizlere anlatmak istiyoruz. Bu kavramlar günlük hayatımızda evde kullanılan telefonlarda ve akıllı telefonlarda bulunan ahize, iç kulaklık, hoparlör, kulaklık soketi ve mikrofon olacaktır. İlk olarak mikrofondan başlayalım.

Mikrofon nedir?

Telefonla konuşurken karşı tarafa sesin iletilmesini sağlayan kısma mikrofon denir. Akıllı telefonlarda cihazın alt kısmında olur. İğne deliği girecek kadar küçük bir alandır.

Kulaklık soketi nedir?

Sesin kulaklığa aktarılmasını sağlayan alandır. Akıllı telefonlar alt ya da üst kısımda olabilir. Sahip olunan kulaklığın giriş yapacağı kadar bir deliğe sahip sahiptir.

Hoparlör nedir?

Sesin dışarıya aktarılması sağlayan kısımdır. Mesela bir müzik açtığınızda kulaklık takılı değilken sesin dışarıya aktarılmasını sağlayan parçadır.

İç kulaklık nedir?

Telefonla konuşurken sesin karşı taraftan iletilmesini sağlayan parçadır. Kulağınızı dayadığınız kısmın hemen orada bulunur.

Ahize nedir?

Ahize akıllı telefonlarda bulunmayan günlük ev telefonlarında bulunan telefonda seslerin iletildiği ve duyulduğu parçalar bütününe verilen isimdir.

Bu kavramları sizlerle paylaşmak istedik çünkü genelde akıllı telefon kullanıcıları tarafından karıştırılan parçalardır. Mesela servisimize iç kulaklık bozulmuş olmasına rağmen hoparlör değişimi yapılması istenen cihazlar gönderilmektedir. Tabii ki teknisyenlerimiz tarafından gerçekten arızalı olan parçanın tespiti yapılmaktadır ancak sizlerin bu konuda tereddütte kalmaması istenmektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

WhatsApp Destek
Merhaba. Buradan WhatsApp numaramıza yazabilirsiniz.