Akıllı telefonu şarj etmek için kaç watt gerekir

Akıllı Telefon şarj Etmek İçin Kaç Watt Gerekir

Akıllı telefonu şarj etmek için kaç watt gerekir

Güneş panelleri ile akıllı telefon şarj etme üzerine ödev üzerine genç bir kardeşimiz teknik servisimizi arayarak “Akıllı telefonu şarj etmek için kaç watt gerekir ?” sorusunu bizlere sordu. Gerek bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan isteyenler gerekse de diğer öğrenci arkadaşlarımız için detaylı bir şekilde anlatım yapmak istiyoruz.

Aanlatımımız basamak basamak gidecektir. İlk önce paylaşmış olduğumuz başlıklardaki tanımlamaları öğrenmenizi istiyoruz.

Watt nedir, nasıl hesaplanır

Elektriksel güç birimine Watt (kısaltması: W) adı verilir. Mesela marketten ampul alırken dikkat etmişsinizdir. Üzerinde örneğin 23W yazar. Buradaki anlamı harcadığı elektrik enerjisi miktarıdır. Genellikle 1 saatte harcanan miktar olarak hesaplanır.

Şimdi dilerseniz watt hesaplama formülünü öğrenelim.

Güç (watt) = Akım (amper) * Gerilim (Volt)

1 Watt = 1 Amper * 1 Volt

Şarj aleti üzerindeki input output kavramları

Şimdi en yakınınızdaki bir akıllı telefonun şarj aletinin üzerinde bakın. Input ve output yazar ve karşılarında değerler bulunur. Hemen en yakınımızda bulunan bir şarj aletine bakıyoruz. Aşağıdaki değerler yazıyor.

Input: 100 – 240V ~ 50/60Hz 0.2 A

Şarj aletinin çektiği gerilim 100 ile 240 Volt arasında değişir demektir.

Output: 5.0V 1.0A

Çekilen elektriğin şarj aleti içerisinde dönüştürülerek maksimum 5.0V olarak verildiğini gösterir.

Dipnot: Telefonunuzun orjinal şarj aletinde bulunan output volt değeri örnek olarak 3.7V ise daha yüksek değere sahip bir şarj aleti ile kesinlikle şarj etmeyiniz. Şarj entegresini yakabilirsiniz.

Güneş paneli ile akıllı telefon şarj etmek

Güneş panelleri (solar panel) ile telefon şarj ederken nasıl bir sistem kuracağınız önemlidir. Direk olarak sadece güneş varken mi telefon şarj edilecek yoksa güneşten çevrilen enerji bir aküde depolanıp oradan mı şarj edilecek. Şimdi tam bu noktada miliamper ve amper kavramlarının anlatıldığı iPhone bataryası kaç mAh konu başlıklı makalemizi de okumanızı istiyoruz. Mesela batarya iPhone 7 Plus batarya kapasitesinin 2900 mAh olduğunu görebilirsiniz.

Telefonu şarj etmek için kaç watt gerekir sorusuna gelince. Bu tamamen akıllı telefonunuzun batarya özellikleri ile ilgilidir. Yani kuracağınız sistem bataryanın şarj olabilmesi için gerekli watt değerini vermelidir. Kısmen çok küçük bir watt ile de batarya dolabilir ancak süreç oldukça fazla uzayacaktır.

Telefonun %100 verimle şarj olması için gereken değer

İlk bakmanız gereken şey telefon bataryasının %100 verimle bataryasının dolabilmesi için kullanılması gereken volt ve amper birimleridir. Bu değerlere de nasıl bakacağınızı aslında belirttik. Şarj aletindeki output kısmına bakmak. Mesela oradaki değerler neydi. 5.0V ve 1.oA. O halde telefonu %100 verim ile şarj etmeniz için 5.0V * 1.0 A = 5 Watt değerinde bir sistemin kurulması en idealdir.

Akıllı telefon şarj edilmesi için gereken Watt değeri

Yukarıda anlatığımız ve başta karmaşık gelebilen tüm bilgileri toparlayalım isterseniz. Akıllı telefonunuzu güneş enerjisi sistemleri ile şarj etmek istiyorsunuz. Bunun içinde gerekli watt, volt  ya da amper değerlerini araştırıyorsunuz. İlk bakmanız gereken yerin şarj aleti üzerindeki değerler olduğunu söyledik. Şimdi sistemlere geçelim.

Direk güneş enerjisinden şarj etme: İnternette bulunan ve direk telefon şarj etmek için üretilmiş panellere baktığınızda sizlere wolt, watt ve amper değerlerinin de verildiğini görürsünüz. Mesela satışa sunulan bir panelin özellikleri 12V 1.5W 0.125A. Bir öncesi başlık altında telefonunuzun tam verimle şarj olması için 5 watt gerekli olduğunu söylemiştik. 1.5 W değerinde güneş paneli sistemi de cihazınızı şarj edecektir. Sadece powerbanklerde olduğu gibi bataryanın dolabilmesi için gerekli süre kısalacaktır.

Direk güneş enerjinin depolandığı aküden şarj etme: Bu sistemde güneş enerjisinden dönüştürülen elektrik enerjisi herhangi bir aküde depolanır. Bu aküyü bir nevi powerbank olarak düşünebilirsiniz. Herhangi bir USB yardımı ile telefonunuzu bu aküye bağlar ve şarj edilmesini sağlayabilirsiniz.

Konu hakkında çok yakında bir video çekimi olacaktır. İlgili videoyu bu sayfada paylaşacağız.

Bu makaleyi paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oyun ortalaması: 3,50 Sizde 5 üzerinden oy vermek ister misiniz ?)
Loading...

GSM İletişim WhatsApp
Merhaba. Buradan WhatsApp numaramıza yazabilirsiniz.