WhatApp Destek Telefon ile Ara

Antistatik bileklik nedir, statik elektrikten arındırıcı bileklik

Antistatik bileklik nedir, statik elektrikten arındırıcı bileklik

Antistatik bileklik nedir ve ne için kullanılır anlatmadan önce insan vücudu üzerinde oluşan statik elektrik hakkında sizlere detaylı bir şekilde bilgi vermek istiyoruz. Tabii statik elektrik tanımını da yapmak.

Statik Elektrik

Doğada farklı ya da yanı özellikteki, iletken ya da yalıtkan maddelerin sürtünmesi, birbirine temas etmesi ve ayrılması sonucunda iki madde arasında pozitif ve negatif elektronların serbest kalması (işaretlerinin değişmesi) sonucu oluşan elektriğe statik elektrik denir.

  1. Bir diğer bilinen ismi elektrostatik kuvvettir.
  2. Voltajı oldukça fazladır. Akım ise düşüktür.
  3. Saçımızı tararken, kazağımızı çıkartırken çıkan çıtırtı seslerinin sebebi statik elektrik kaynaklıdır.

Elektronik malzemeler mesela bilgisayar, akıllı telefon anakartı üzerinde bulunan devreler, mikro-işlemciler statik deşarja karşı oldukça hassastırlar. Statik elektrik bu devrelere zarar verebilir. Önlemi ise statik elektrikten arındırıcı bileklik takılmasıdır.

Anti-Statik Bileklik

Antistatik bileklik nedir, statik elektrikten arındırıcı bileklik - Lokman Demir - GSM İletişim
Antistatik bileklik nedir, statik elektrikten arındırıcı bileklik – Lokman Demir – GSM İletişim

Antistatik bileklik vücutta birikmiş olan statik elektriğin boşaltılarak arıtılmasını sağlayan bilekliktir. Yani vücudu statik elektrikten arındırır. Bilekliğin bir ucu iletken kablolar yardımı ile toprağa bağlanır. Vücuttaki statik elektrik, bileklik yardımı ve bu kablolar aracılığı ile toprağa iletilir.

Teknik servisimizde yapılan ekran ve diğer parça değişimlerinde, teknisyenlerimiz, statik elektrikten arındırıcı bileklik takmaktadırlar. Çünkü hareketli bir iş olduğu için her an vücutta bu elektrostatik kuvvet birikebilir.

Antistatik Bileklik Kullanımı

Hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videomuzu izlerseniz eğer teknisyenimizin ekran değişimi yapmaya başlamadan önce statik elektrikten arındırıcı bileklik taktığını görebilirsiniz.

Bileklik sayesinde çalışma esnasında akıllı telefon devrelerine gelebilecek olan bütün statik elektrik boşalması sorunları ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Statik Elektrikten Arındırıcı Bileklik Çeşitleri

2 çeşidi bulunmaktadır. Kablolu ve kablosuz olmak üzere kullanımı mevcuttur. Teknik servisimizde tercih edileni kablolu statik elektrikten arındırıcı bilekliktir. Sebebi ise sürekli olarak teknisyenlerimizin çalışmasından kaynaklanmaktadır.

Kablosuz Antistatik Bileklik

Üzerinde kablo yoktur. Topraklama kablosuna bağlanmaz. Üzerinde statik elektriği bir süre (miktara) kadar toplayan bir alan vardır. Belirli zaman aralıkları ile bileklik çıkarılması ve iletim noktası toprağa temas ettirilerek biriken elektriğin boşaltılması gerekmektedir.

Kablolu Antistatik Bileklik

Kablo ile direk olarak topraklamaya bağlı olan ve statik elektriğin direk olarak toprağa iletilmesini sağlayan bilekliktir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

WhatsApp Destek
Merhaba. Buradan WhatsApp numaramıza yazabilirsiniz.