İç Ekran Kırılması Nedir

iç ekran kırılması nedir

İç Ekran Kırılması Nedir

Akıllı telefon kullanıcıları tarafından sıkça sorulan sorulardan ikisi “İç ekran kırılması nedir ?” ve “Telefonun iç ekranı neden kırılır?” sorularıdır. Bu soruların cevabını uzman ve tecrübeli teknisyenlerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmelerin ardından detaylı bir şekilde cevaplamak istiyoruz.

İç Ekran Kırılması Nedir

Akıllı cep telefonlarının ekranları sırası ile ön cam, dokunmatik alan, iç ekran ve dış panelden oluşmaktadır ve bütünleşik haldedir. Telefon darbe aldığında, istemsizce baskı uygulandığında ve benzeri durumlarda ekranı kırılır. Ancak bu kırılma sadece ön kısımda değil bazı durumlarda iç aksamda da yaşanabilir.

Cihazınızın ön camı hiç çatlamamış olmasına rağmen ekran çalışmayabilir ya da telefona görüntü gelmeyebilir. Hatta bazı durumlarda ekranda mor mürekkep tarzı lekelerde çıkabilir. İşte iç ekran kırılması budur. Alınan darbeler sonucunda telefon ekranının içinde bulunan kısmı kırılır veya çatlar.

Telefonun İç Ekranı Neden Kırılır

Telefonun iç ekranının kırılmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Ama genellikle iç ekran kırılmalarının neden yaşandığını sıralamak gerekir ise;

  1. Telefonun bataryasının şişmesi kasaya ve tabi doğal olarak iç ekrana baskı uygular. Bu durumda iç ekran kırılması yaşanır.
  2. Alınan darbe, istemsiz uygulanan baskılar telefonun içerisinde bulunan parçaların iç ekranı kırmasına sebebiyet verebilir.
  3. En çok karşılaşılan durum ise uzun süre oyun ve uygulama kullanıldıktan sonra telefonun ısınması sonrasında iç ekranın hassaslaşması ve en ufak bir baskıda kırılmasıdır.
  4. Bazı durumlarda telefonun şarjda unutulması ve aşırı ısınma sonucunda iç ekranın hassaslaşarak kırılması gözlemlenmiştir.

Cep telefonların ekranı neden kırılır, nelere dikkat edilmesi gerekir hemen aşağıda bulunan videomuz aracılığı ile izleyebilirsiniz. 17 yıllık tecrübeye sahip olan şirket yöneticimiz ekranlar neden kırılır, telefonun neresinden kırılır detaylı bir şekilde açıklamıştır.

İç Ekran Kırılması Nasıl Önlenir

Aslında bu sorunun cevabını hep birlikte cevaplayabiliriz. İlk yapılması gereken şey kırılmaz cam koruyucu takılması ve imkanınız var ise telefon kılıfı alınması. Bu iki koruyucu alınan darbeleri önleyecek, iç ekran kırılması ve ön cam çatlamasının önüne geçecektir. İkinci önlem yolu ise tabii ki bizler yani kullanıcılardır. Telefonunuzun aşırı ısındığını fark ettiğinde soğumasının beklenmesi, cihazın şarjda bırakılmaması, orjinal olmayan şarj aletlerinin kullanılmaması iç ekran kırılmalarının önüne geçecektir.

İç Ekran Kırıldığında Ne Yapılır

Telefonun iç ekranı kırıldığı zaman komple yani iç ekran + ön cam + dokunmatik alan + dış panelden (bazı telefon modeli ekranlarında olmaz) oluşan ekran değişimi yapılması gerekir. Bazı cep telefonu modellerinde (Samsung telefonlarının bir kısmında) sadece ön cam değişimi yapılabilmektedir. Bu bilgiyi de vermekte fayda vardır.

İç ekran kırılması, ön cam çatlaması sorunları ile karşılaştı iseniz ve sormak istediğiniz sorular mevcut ise aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz. Her sorunu profesyonel cep telefonu teknisyenlerimize danışılarak cevaplandırılacaktır.

Bu makaleyi paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir