İç Ekran Kırılması Nedir

iç ekran kırılması nedir

İç Ekran Kırılması Nedir

Akıllı telefon kullanıcıları tarafından sıkça sorulan sorulardan ikisi “İç ekran kırılması nedir ?” ve “Telefonun iç ekranı neden kırılır?” sorularıdır. Bu soruların cevabını uzman ve tecrübeli teknisyenlerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmelerin ardından detaylı bir şekilde cevaplamak istiyoruz.

İç Ekran Kırılması Nedir

Akıllı cep telefonlarının ekranları sırası ile ön cam, dokunmatik alan, iç ekran ve dış panelden oluşmaktadır ve bütünleşik haldedir. Telefon darbe aldığında, istemsizce baskı uygulandığında ve benzeri durumlarda ekranı kırılır. Ancak bu kırılma sadece ön kısımda değil bazı durumlarda iç aksamda da yaşanabilir.

Cihazınızın ön camı hiç çatlamamış olmasına rağmen ekran çalışmayabilir ya da telefona görüntü gelmeyebilir. Hatta bazı durumlarda ekranda mor mürekkep tarzı lekelerde çıkabilir. İşte iç ekran kırılması budur. Alınan darbeler sonucunda telefon ekranının içinde bulunan kısmı kırılır veya çatlar.

Telefonun İç Ekranı Neden Kırılır

Telefonun iç ekranının kırılmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Ama genellikle iç ekran kırılmalarının neden yaşandığını sıralamak gerekir ise;

 1. Telefonun bataryasının şişmesi kasaya ve tabi doğal olarak iç ekrana baskı uygular. Bu durumda iç ekran kırılması yaşanır.
 2. Alınan darbe, istemsiz uygulanan baskılar telefonun içerisinde bulunan parçaların iç ekranı kırmasına sebebiyet verebilir.
 3. En çok karşılaşılan durum ise uzun süre oyun ve uygulama kullanıldıktan sonra telefonun ısınması sonrasında iç ekranın hassaslaşması ve en ufak bir baskıda kırılmasıdır.
 4. Bazı durumlarda telefonun şarjda unutulması ve aşırı ısınma sonucunda iç ekranın hassaslaşarak kırılması gözlemlenmiştir.

Cep telefonların ekranı neden kırılır, nelere dikkat edilmesi gerekir hemen aşağıda bulunan videomuz aracılığı ile izleyebilirsiniz. 17 yıllık tecrübeye sahip olan şirket yöneticimiz ekranlar neden kırılır, telefonun neresinden kırılır detaylı bir şekilde açıklamıştır.

İç Ekran Kırılması Nasıl Önlenir

Aslında bu sorunun cevabını hep birlikte cevaplayabiliriz. İlk yapılması gereken şey kırılmaz cam koruyucu takılması ve imkanınız var ise telefon kılıfı alınması. Bu iki koruyucu alınan darbeleri önleyecek, iç ekran kırılması ve ön cam çatlamasının önüne geçecektir. İkinci önlem yolu ise tabii ki bizler yani kullanıcılardır. Telefonunuzun aşırı ısındığını fark ettiğinde soğumasının beklenmesi, cihazın şarjda bırakılmaması, orjinal olmayan şarj aletlerinin kullanılmaması iç ekran kırılmalarının önüne geçecektir.

İç Ekran Kırıldığında Ne Yapılır

Telefonun iç ekranı kırıldığı zaman komple yani iç ekran + ön cam + dokunmatik alan + dış panelden (bazı telefon modeli ekranlarında olmaz) oluşan ekran değişimi yapılması gerekir. Bazı cep telefonu modellerinde (Samsung telefonlarının bir kısmında) sadece ön cam değişimi yapılabilmektedir. Bu bilgiyi de vermekte fayda vardır.

İç ekran kırılması, ön cam çatlaması sorunları ile karşılaştı iseniz ve sormak istediğiniz sorular mevcut ise aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz. Her sorunu profesyonel cep telefonu teknisyenlerimize danışılarak cevaplandırılacaktır.

Bu makaleyi paylaşın

Yorum (5)

 • mahmut aykut Reply

  iyi çalışmalar.samsung A5 kullanıyorum ve düşme sonucu ekranım kırıldı.fakat ön camında her hangi bir kırılma catlama bulunmamakta fakat ekran goruntusu alamamaktayım.iç ekran kırıldığı kanısındayım.gelen aramaları görmeden normal bır sekilde acıp cevaplıyorum fakat göruntu alamıyorum yazdıgım uzere..bu durumda ekran değişimi komple mi olur yoksa sadece iç ekran mı değişir? şirketinizde tamiri bulunuyor mu? ve son olarakne kadar ücreti bulunmaktadır? tesekkurler iyi çalışmalar

  2 Ekim 2017 at 00:49
  • GSM İLETİŞİM Reply

   Mahmut Bey merhaba;
   İç ekranda kırılma yaşandığı için komple ekran değişimi yapılması gerekir. Ücreti ise 410 TL’dir.
   Selamlar.

   3 Ekim 2017 at 11:33
 • sadık ünal Reply

  nokıa 3230 telefonumu düşürdüm.ekran ışıkları falan yanmakla birlikte ekran görüntüsü ve konuşma yok. sayfanızı incelerken dikkat ettim iç ekran kırılmasından bahsediyorsunuz.sanıyorum benim telefonumda iç ekran kırılımı söz konusu.yapılabiliyorsa kargo ile göndermeyi düşünüyorum.yapıldığında ödememi bankadan yapacağım anlaşılıyor.detaylı bilgi verirseniz iyi olur. ben mersin_mut!tan yazıyorum

  29 Eylül 2017 at 10:35
  • GSM İLETİŞİM Reply

   Sadık Bey merhaba;
   İlgili ekran stoklarımızda bulunmamaktadır ancak servisimizi ararsanız eğer stok açılmasını sağlayabilirsiniz.
   Selamlar.

   29 Eylül 2017 at 11:19
 • Duygu akyüz Reply

  Merhaba telefonum samsung j7 2016.
  Telefonum yere düşmesi sebebiyle ekranı baya çatladi. Fakat 1 aydı sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Yaptırmak istiyorum ama sadece öncam mı değişecek? Dokunmatikte sıkıntı yoksa sadece ön cam mı değişiyor yani ben sordum telefonculara hatır tamamen değişecek dendi sadece ön cam değişmez dendi. Sizin sayfanızda okudum dokunmatik calisiyorsa ön cam 130tl yaziyordu. Eğer öyleyse yaptiemak isterim. Ve antalya kargo suresi nedir kaç günde gidio gelir?

  22 Ağustos 2017 at 02:24

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir