WhatApp Destek Telefon ile Ara

iPhone 6 Cep Telefonunda Yaşanan Sorunlar

iPhone 6 Cep Telefonunda Yaşanan Sorunlar

iPhone 6 cep telefonlarında yazılımsal ve donanımsal bir çok sorun ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Yaşanan bu sorunlarda kimi zaman değişim işlemi yapılması gerekmekte, kimi zaman tamir işlemleri gerçekleştirilmekte, bazı durumlarda ise her ikisine gerek kalmadan çözüm yolu bulunabilmektedir.

iPhone 6 Cep Telefonlarında Yaşanan Donanımsal Sorunlar

Donanımsal sorunların en büyük sebepleri cihazın darbe alması, üzerine baskı uygulanması, yere düşmesi ve yanlış kullanımdır. Tabii ki bununla birlikte kronik sorunlar ile de karşı karşıya kalınabilmektedir. Teknik servisimize gelen cep telefonlarında yaşanan en büyük donanımsal sorunlar ve çözüm yolları hemen aşağıda maddeler halinde başlık verilerek açıklanmıştır.

1. iPhone 6 Ekranı Kırıldı

iPhone 6 Kırık Ekran

iPhone 6 ekran kırılması, ön cam çatlaması, dokunmatiğin bir kısmının ya da tamamının basmaması, iç ekranda yaşanan kırılma ve çatlamalar yaşanan problemlerin başında yer alır. Bu sorunlar ile karşılaşılmasının sebebi ise genellikle cihazın darbe alması (örneğin yere düşmesi), bataryanın şişmesi sonucu ekrana baskı yapması, aşırı ısınma sonrasında ani hava değişiklikleridir. Bu sorunda tek bir çözüm yolu bulunmaktadır. Ekran değişiminin yapılması. Ancak ekran değişiminde çok dikkatli olunması gerekmektedir.

iPhone 6 ekran değişimi uzman ve tecrübeli teknisyenler tarafından, tamamen sterilize edilmiş, statik elektrikten arındırılmış ve aynı zamanda 7/24 güvenlik kameraları ile donatılmış teknik servis odasında cihazınıza özel ekipmanlar kullanılarak yapılmalıdır. Ekran değişiminde kesinlikle full tek parça yani iç ekran + ön cam + dokunmatik alan + dış panelden oluşan orjinal ürün kullanılmalı ve geri dönüşü olmayan sonuçlara sebebiyet veren sadece ön cam değişimi yapılmamalıdır. Ekran değişimi sonrasında ise 6 ay teknik servis garanti kartı ile birlikte telefonunuz sizlere teslim edilmelidir. iphone 6 ekran değişimi nasıl yapılmalıdır öğrenebilmek için bakınız: iPhone 6 Ekran Değişimi

2. iPhone 6 Dokunmatik Çalışmıyor

iPhone 6 cep telefonlarında dokunmatik alanın bir kısmının veya tamamının çalışmama sebebi aslında birinci maddede anlatmış olduğumuz sorunlardan kaynaklı olabilir. Ancak bununla birlikte ekran soketinin yerinden oynaması da dokunmatik alanın çalışmamasına sebep olabilir. Yani ekran soketinin yerine takılması yeterli olabilmektedir. Tabi bu noktada hatırlatmakta fayda vardır. Bazı durumlarda anlık olarak dokunmatik alan hiç çalışmayabilir. Çözüm yolu ise oldukça basittir. iPhone 6’da bulunan yan tuşa (uyku/uyandırma) ve orta tuşa (ana sayfa) aynı anda basılı tutunuz. Bu basılı tutma süresi APPLE logosu gelesiye kadar devam etsin. Telefonunuz yeniden başlatılacaktır. Cihaz yeniden başlatıldığında dokunmatik alan sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa sadece anlık bir olaydır diyebiliriz.

iPhone 6 dokunmatik alan çalışmıyor diyen cep telefonu kullanıcılarında sıkça karşılaştığımız bir diğer problem ise şudur. Teknik servisimizde bulunan teknisyenlerimiz de dahil olmak üzere hepimiz telefonumuzu koruma altın almak isteriz ve bunun için telefonumuza kırılmaz cam koruyucu, ekran koruyucu jelatin ya da kılıf takarız. Ancak belirli bir süre sonra ekran koruyucular sıcaklık değişikliklerinden dolayı içlerine hava alabilmektedirler. Böyle bir durumda ise cihazınız doğal olarak parmağınızı algılamayabilir. Yapılması gereken işlem oldukça basittir. Telefon üzerinde bulunan koruyucuları çıkartmak ve çok hafif nemli bir bez ile cihazı temizlemek.

3. iPhone 6 Şarj Almıyor

Aslında bu sorunu 1. maddede de yazabiliriz çünkü en çok karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Telefonunuzu şarja takmanıza rağmen şarj almıyorsa ya da şarj oluyor görüntüsü gösteriyor ama batarya seviyesinde herhangi bir değişiklik yok ise bunun birden fazla sebebi olabilmektedir. Kesinlikle ilk dikkat edilmesi gereken nokta şark cihazının ve kablosunun sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığına bakılmasıdır. Çünkü cep telefonlarında en çok arızalanan parçalar şarj cihazlarıdır. Şarj cihazınızın sorunsuz bir şekilde çalıştığına emin iseniz (farklı bir telefonda deneme yapıldı ise) bu sorunun sebebini diğer parçalarda aramaya başlayabiliriz.

iPhone 6 şarj almıyor ise şarj soketinin içerisinde kir veya toz birikmiş olabilir. Bir kürdan yardımı ile çok dikkatli bir şekilde şarj yuvasının temizliğini yapabilirsiniz. Ancak şarj aleti sorunsuz bir şekilde çalışmasına rağmen, gerekli temizlik işlemlerini de yapmanız sonrasında yine cihazınız şarj almıyorsa sorun farklıdır. Birincisi şarj soketi oksitlenmiş olabilir, ikincisi ise şarj soketinde kısa devreler yaşanmıştır. Böyle bir durumda yapılması gereken işlem yani tek çözüm yolu şarj soketinin veya şarj entegresinin değişimidir.

iPhone 6 Batarya Değişimi
iPhone 6 Batarya Değişimi

4. iPhone 6 Şarjı Çabuk Bitiyor

Yeni bir cep telefonu aldığımızda ilk günlerde bataryası istediğimiz sürelerde bizlere yetebilmektedir. Ancak belirli bir süre geçtikten sonra şarjımız oldukça hızlı bir şekilde tükenmeye başlayabilir. Aslında bu sorunun sebebini hepimiz çok iyi biliyoruz. Birincisi batarya ömrü tükenmiş olabilir. Unutulmamalıdır ki her bataryanın bir kullanım ömrü daha doğru bir açıklama ile kullanım sayısı bulunmaktadır. Telefon alındıktan bir süre sonra örneğin 1 yıl ya da 2 yılın ardından batarya ömrü artık tükenmeye başlayabilir. Yine bu sorunun tek bir çözümü bulunmaktadır, o da batarya değişimidir. iPhone 6 batarya değişimi hangi durumlarda yapılır ve diğer bütün detaylı bilgiler için bakınız: iPhone 6 Batarya Değişimi

5. iPhone 6 Kasası Darbe Aldı

Ekranda yaşanan sorunlarda olduğu gibi iPhone 6 kasası da darbe aldığı zaman zarar görebilmektedir. Bununla birlikte zamanla yıpranabilir. Böyle bir sorun ile karşı karşıya kalındığında ise kasa değişimi yapılması gerekmektedir. iPhone 6 kasa değişimi nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ve diğer tüm detaylar için bakınız: iPhone 6 Kasa Değişimi

6. iPhone 6 Açma Kapatma Kilit Düğmesi Çalışmıyor

iPhone 6 cep telefonlarında sıkça kullanıldığımız alan üst tuş (power) bir diğer bilinen adı ile açma kapatma kilit düğmesidir. Tabi bununla birlikte sol kısımda kasada bulanan sessize alma tuşu ve sesi arttırma – azaltma tuşları da arızalanabilir. Yaşanan bu sorunların çözüme kavuşturulması için ise ilgili tuşların değiştirilmesi gerekmektedir.

7. iPhone 6 Kulaklık Soketi Çalışmıyor

iPhone 6 kulaklık soketinin çalışmaması yine karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesidir. Şarj soketinin çalışmaması sorununda olduğu gibi bu alanın çalışmamasının en büyük sebebi kulaklık soketinin oksitlenmesi veya içinin kir, toz ve benzeri ile dolmasıdır. Kulaklık soketi temizliğini sizler yapabilirsiniz. Ancak ilgili alan oksitlenmiş ise kulaklık soketi değişimi yapılması gerekmektedir. Eğer kulaklığınız takılı olmamasına rağmen telefonunuzda kulaklık takılı işareti çıkıyor ise bunun tek sebebi bulunmaktadır oda ilgili alanın oksitlenmesidir.

Yukarıda saymış olduğumuz maddelerin dışında cihazınızda farklı donanımsal sorunlarda olabilir. Bu sorunların sebebini ve çözüm yollarını öğrenebilmek için hemen aşağıda bulunan yorum alanını kullanabilir veya teknik servisimizi arayabilirsiniz. Uzman ve tecrübeli APPLE teknisyenlerimiz tüm sorularınızı detaylı bir şekilde cevaplayacaklardır.

iPhone 6 Cep Telefonlarında Yaşanan Yazılımlar Sorunlar

iPhone 6 cep telefonlarında yaşanan donanımsal sorunların sebebi oldukça kolay bir şekilde belirlenebilmektedir. Ancak yazılımsal sorunların belirlenebilmesi ve net bir şekilde çözüm yolunun paylaşılması için yaşamış olduğunuz sorunun detaylı bir şekilde anlatılması gerekir. Bazen sadece 1 tane uygulama dahi telefonunuzda bir çok yazılımsal probleme sebebiyet verebilir. Bu sebeple yaşamış olduğunuz sorunu hemen aşağıda bulunan yorum alanından yazarsanız ya da teknik servisimizi arayabilirseniz daha kolay ve net bir şekilde çözüm yollarının sizlerle paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tüm Yorumlar (7 Yorum)

 • Sezer ilhan - 2 yıl önce

  Çok iyi işçilik

 • Sena - 4 yıl önce

  iphone 6 telefonum kapandi acilmiyor.Ekranda beyaz dalgalanmalar oldu tlfoncuya goturdum ışık entergesi bozulmus olabilir dedi telefon sürekli acilip kapanıyor yapilur mi sizce?

 • Onur - 5 yıl önce

  İphone 6 telefonumun arka kamerasında toz gözüküyor temizlenebilir mi ve fiyatı ne kadardır

 • ABDURRAHMAN DALYAN - 6 yıl önce

  İPHONE-6 32GB TELEFONUMDA YAZILIM GÜNCELLEMESİ SONRASINDA SİRİ DİNLEMESİ KISALDI ARAMA YAPARKEN EKRAN IŞIGI YANIP SÖNÜYOR,VE ARAMAYI SONLANDIRMIYOR. EKRAN RESMEN DONUYOR .YARDIMCI OLURSANIZ. SEVİNİRİM.

  • GSM İLETİŞİM - 6 yıl önce

   Abdurrahman Bey merhaba;
   Çok afedersiniz maalesef yazılım hizmeti vermediğimiz için sizlere yardımcı olamayacağız. Maalesef ki bu sorun bir çok modelde yaşanıyor.
   Selamlar.

WhatsApp Destek
Merhaba. Buradan WhatsApp numaramıza yazabilirsiniz.