WhatApp Destek Telefon ile Ara

iPhone görüntülü konuşma yaparken sesim gitmiyor

iPhone görüntülü konuşma yaparken sesim gitmiyor

iPhone akıllı telefonunuz ile telefonda normal konuşma yaparken karşı tarafa sesiniz gidiyor ama görüntülü konuşmada sesiniz gitmiyor ise yaşanılan bu sorunun sebebini ve çözüm yollarını sizlerle paylaşacağız.

Görüntülü konuşmayı genellikle WhatsApp, Facebook ya da FaceTime gibi benzeri uygulamalar ile yaparız. Tam bu nokta sizlere bazı bilgiler vermek istiyoruz.

iPhone mikrofonları

iPhone akıllı telefonlarında iPhone 6 modelinden sonra birden fazla mikrofon kullanılmaya başlandı. Genellikle hepimizin bildiği mikrofon hemen cihazın altında bulunan mikrofondu. Ama görüntü konuşma yaparken devreye giren ve ön kameranın hemen yanında bulunan bir mikrofon daha telefonlara entegre edildi.

Zamanla arka kameranın yanına da mikrofon eklendi. Hatta alt mikrofon sayısı da 2 katına çıkarıldı. Bunu belki ilk defa duymuş olabilirsiniz ama üst modeller toplam 4 tane mikrofon kullanılmakta.

 1. Alt mikrofonlar (2 tane)
 2. Alıcı/ön mikrofon
 3. Arka kamera mikrofonu

Telefonunuzun yazılımının güncel olmasına rağmen yukarıdaki mikrofonlardan herhangi bir tanesi çalışmıyor ise sebebi donanımsal bir problemdir diyebiliriz.

Hangi mikrofon arızalı

Mesela iPhone X kullandığınızı düşünelim. Hangi mikrofonun arızalı olduğunu tespit edebilmeniz için ne yapmanız gerektiğini hemen sizlere paylaşalım. Ama öncesinde de aşağıdaki görselde iPhone mikrofonlarının görselini inceleyelim.

iPhone Ön Arka ve Alt Mikrofonlar
 1. Sesli notlara bir ses kaydedip oynattığınızda ses gelmiyor ise alt mikrofon arızalıdır.
 2. Ön kamerayı kullanarak bir video kaydettikten sonra videodan ses gelmiyor ise alıcı/ön kamera arızalıdır.
 3. Siri sesinizi duymuyor ise alıcı/ön mikrofon arızalıdır.
 4. Arka kamerayı kullanarak bir video kaydettikten sonra videodan ses gelmiyor ise arka mikrofon arızalıdır.
 5. WhatsApp, Facetime ve Facebook gibi konuşmalarda karşı tarafa ses gitmiyor ise ön/alıcı mikrofon arızalıdır.

Not: Kullanılan telefon modeline göre mikrofon sayısında değişiklik olabilir. Bu sebeple teknik servisimizi arayarak hangi mikrofonun arızalı olduğu bilgisini alabilirsiniz.

WhatsApp görüntülü konuşmada ses gitmiyor

Yaptığımız analizlerde ülkemizde en fazla görüntülü konuşma WhatsApp üzerinden yapılmakta. WhatsApp ile konuşurken karşı tarafa ses gitmiyor ise arıza yaşanan mikrofon alıcı/ön mikrofondur.

Yaşanılan sorunun çözüm yolu ise ilgili mikrofonun temizliğinin yapılması ya da değiştirilmesidir.

iPhone alıcı – ön mikrofon değişimi

iPhone mikrofon değişimi alanında uzman ve tecrübeli APPLE teknisyenlerimiz tarafından ortalama 1 saat içerisinde yapılmaktadır. Bu süre 2 taraflı ücretsiz kargo gönderim hizmetimizden faydalanıldığında ise 3 (üç) iş günüdür.

 1. Değişim süreçlerinde telefon sıfırlanmaz. Bilgileriniz silinmez.
 2. Görüntülü konuşma yaparken karşı tarafa sesiniz net bir şekilde gider.
 3. Telefonunuz GSM İletişim mikrofon garanti kartı ile birlikte sizlere teslim edilir.

Onarım yapılan teknik servis odası telefon sağlığı için gerekli tüm şartlar bir araya getirilerek dizayn edilmiştir.

iPhone mikrofon değişimi nasıl yapılır

iPhone mikrofon değişimi, periyodik olarak sterilize edilen, tamamen statik elektrikten arındırılmış bir şekilde dizayn edilmiş, 7/24 güvenlik kameraları ile denetim altında tutulan teknik servis odamızda özel üretim teknisyen ekipmanları kullanılarak yapılır.

Teknik servisimizde parça değişimi nasıl yapılıyor detaylı bir şekilde incelemek isterseniz eğer hemen aşağıda paylaştığımız ve GSM İletişim resmi Youtube kanalımıza yüklediğimiz videomuzu izlayebilirsiniz.

iPhone 7 Plus Alıcı – Ön Mikrofon Değişimi

iPhone ön – alıcı mikrofon, arka kamera mikrofonu ve alt mikrofon arızaları hakkında aklınıza takılan bütün soruları müşteri temsilcisi hattımızı arayarak ya da yorum alanından yazarak sorabilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tüm Yorumlar (2 Yorum)

 • Zehra - 3 hafta önce

  Facetime dan aradıgımda sesim gidiyor fakat whatsaptan görüntülü aradıgımda sesim gitmiyor yardım

  • GSM İLETİŞİM - 3 hafta önce

   Zehra Hanım merhaba;
   Sorunun net kaynağının bilinebilmesi için cihazın test edilmesi gerekir. Yanlış hatırlamıyor isek Facetime kullanırken çalışan mikrofon ile WhatsApp kullanırken çalışan mikrofonlar farklıdır.
   Selamlar.

WhatsApp Destek
Merhaba. Buradan WhatsApp numaramıza yazabilirsiniz.