WhatApp Destek Telefon ile Ara

Samsung Galaxy S9 Ekran Özellikleri

Samsung Galaxy S9 Ekran Özellikleri

Samsung Galaxy S9 ekran özelliklerine baktığımızda Samsung Galaxy S8’e göre aynı çözünürlük ve teknolojiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sadece maksimum parlaklık arttırılmış durumda.

Samsung Galaxy S9 Ekran Özellikleri

Ekran boyutu: 5.8 inç

Samsung Galaxy S9 ekran boyutu 5,8 inç.  1 inç 2,54 santimetreye denk gelmekte. Yani telefon ekranını sol alt köşeden sağ üst köşeye ölçtüğünüzde 14.732 santimetre olduğunu söyleyebiliriz. Telefon boyutuna baktığımızda genişlik 2.7 inç yani 6.87 santimetre,  yükseklik 5.81 inç yani 14,77 santimetre ve derinlik 0.33 inç yani 0.85 santimetredir. Elinize bir cetvel alarak sizlerde bu uzunluğu görebilirsiniz.

Diyagonal olarak ölçüldüğünde ise Samsung Galaxy S9’un ekran boyutunun 5.8 inç, köşeler çıkartıldığında ise 5.6 inç olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung’un resmi internet sayfasına baktığımızda ise;

Sonsuz Ekran sloganını görüyoruz. Bu sloganın tanımı ise şu şekilde detaylandırılmış;

“Daha fazlasını görün. Daha azını taşıyın. Elinize rahatlıkla sığan bu büyük ve uçtan uca ekran ile vizyonunuz genişlesin. Çerçevesiz görüş deneyimi için kenarlar yuvarlatılmıştır ve dikkatinizi dağıtan lensler yoktur. Neredeyse kenarlıksız, tam ön cam, uçtan uca ekran.”

Boyutlar: 147.7 x 68.7 x 8.5 mm

Samsung Galaxy S9 Ekran Boyutu
Samsung Galaxy S9 Ekran Boyutu

Ekran çözünürlüğü: 2960 x 1440 piksel QHD+

Samsung Galaxy S9’un ekran çözünürlüğü ise 2960 x 1440 piksel Quad HD Plus olduğunu söyleyebiliriz. Peki Quad HD Plus nedir ?

Quad HD Plus, Quad HD ile UHD arasında bir çözünürlüktür. UHD ise Ultra High Definition’u yani Ultra Yüksek Çözünürlüğü ifade etmektedir. En az 1440 x 2880 piksel değerine sahip olan ekranlardır. Günümüzde QHD+ olan telefon ekranlarının çözünürlükleri 1536 x 2560 piksel, 1440 x 3120 piksel, 1440 x 2880 piksel, 1440 x 2960 piksel olarak verilebilir. Bu kavramlar telefon ekranına sıkıştırılmış olan piksel sayısını ifade etmektedir.

Piksel yoğunluğu: 570 ppi

Samsung Galaxy S9 piksel yoğunluğu ise 570 PPI’dır. PPI’ın açılımı Pixel Per Inc yani inç başına düşen piksel sayısıdır. PPI değeri ne kadar yüksek ise o kadar iyi ve keskin görüntü kalitesi oluşur, ekranda görebileceğiniz ayrıntı ve çözünürlüğünde artmasını sağlar.

Ekran teknolojisi: Super AMOLED

Samsung Galaxy S9 ekran teknolojisi ise Super AMOLED olarak karşımıza çıkmaktadır. Super AMOLED, AMOLED ekranlara göre %20 daha az güç tüketen ve daha fazla parlaklık sunan geliştirilmiş versiyonudur. Yani ekranda daha parlak ve daha net bir görüntü sunduğu gibi daha az yansımayı sağlıyor.

Ekran özellikleri

Ekran özelliklerine gelecek olursak;

Çizilmeye karşı dirençli cama sahip.
Multi touch özelliği bulunmakta.
Çerçevesiz tasarımı var.
HDR
HDR10
Sürekli açık ekran (always-on display) özellikleri bulunmakta.

Ekran dayanıklılığı

Corning Gorilla Glass 5 ekran kullanılmakta.

Dokunmatik türü: Kapasitif ekran

Kapasitif ekran, ekran yüzeyinin endüktif etkilere duyarlı folyo ile kaplanması olarak verilebilir. Çalışma prensibi ise elektrik enerjisine sahip canlı dokunun kapasitif yüzeyde oluşturduğu etkidir. Dolayısı ile dokunmatiğin çalışması için dokunma sağlayan cismin canlı doku olması gerekmektedir.

Kullanıcı arayüz verisyonu: Samsung Experience 9.0

Renk sayısı: 16 Milyon

Evrende sonsuz sayıda renk bulunmaktadır. Ancak dijital dünyaya indirgediğimizde renk sayısı rakamlarla ifade edilebilir. Fotoğraf programı kulalndıysanız eğer RGB karşınıza çıkmıştır. Bu harfler sırası ile, ‘red kırmızı, green yeşil, blue ise mavi’ renklerinin İngilizce anlamlarının kısaltmasıdır. Dijital ekranlarda bu renklerin karışımından renkler oluşur. Her bir piksel RGB’lerden oluşuyor.

Her bir rengin herhangi bir RGB değeri 0’dan 255’e kadar değer alır. Toplamda 256 tane değeri vardır. Bir rengin kodu örneğin 151,72,145 olabilir. 3 renk var ve her rengin 256 değeri var. O halde 256*256*256 yaparsak eğer 16 milyonun üzerinde bir sayı elde ederiz. Ve renk sayısı da telefonlarda 16 milyon olarak ifade edilir.

Ekran gövde Oranı: %84.14

Ekranı gövdeye oranladığımız sonuç %84.14 çıkmaktadır.

Samsung Galaxy S9 ekran özellikleri hakkında sizlere bilgiler vermeye çalıştık. Ekleme yapmak isterseniz eğer yorum alanından görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

WhatsApp Destek
Merhaba. Buradan WhatsApp numaramıza yazabilirsiniz.