WhatApp Destek Telefon ile Ara

Telefon ekranı nasıl kırılır?

Telefon ekranı nasıl kırılır?

Akıllı telefonlarda en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi ekran kırılmasıdır. Teknik servisimizde de en çok yapılan onarım işlemi ekran değişimidir. Bu yazımızda gerek müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler gerekse de teknisyenlerimizin görüşleri üzerine akıllı telefon ekranları neden ve nasıl kırılır tüm detayları ile birlikte anlatacağız.

Telefon ekranının kırılma sebepleri

Akıllı telefonların ekranları camdan üretilmiştir ve oldukça hassastırlar. Herhangi bir koruma alınmadığı zaman alınan darbeler sonrasında kırılma ya da çatlamalar yaşanabilir. Telefon ekranının kırılma sebepleri en çok karşılaşılan durumlara göre hemen aşağıda maddeler halinde paylaşılmıştır.

  1. Telefonun yere düşürülmesi,
  2. Telefonun sert bir zemine çarpması,
  3. Aşırı ısınma olmasına rağmen cihazın kullanılmaya devam edilmesi,
  4. Batarya şişmesi sonucu bataryanın kasaya ve ekrana baskı yapması olarak sıralanabilir.

Telefon ekran kırılmasını önlemek için alınan tedbirler

Akıllı telefonların ekranlarının kırılmasını önlemek için iki farklı yöntem kullanılabilir. Bunlardan ilki temperli kırılmaz cam koruyucu kullanmak diğeri ise koruyucu kılıf taktırmak. Kırılmaz cam koruyucular hemen hemen %80 oranında cihazların ekranlarının kırılmasını önlemektedir. Koruyucu kılıflar da tam temkinli (telefonu tamamen kaplamalı) olduğunda bu yüzde %90’ların üzerine çıkabilmektedir.

Kırılmaz cam koruyucu ya da kılıfın tercih edilmeme sebebi ise dokunmatiğin az bir miktarda olsa etkilenmesi ya da telefona takılan bir parçanın ekstra bir yük oluşturmasıdır.

Ekran kırıldığında ne yapılması gerekir

Akıllı telefonunuzun ekranı kırıldı ise yaşanılan bu sorunun tek çözüm yolu ekran değişimidir. Ekran değişiminde kullanılan ürünün orjinal olması, profesyonel bir teknisyen tarafından değişim yapılması, teknik servis odasının gerekli tüm koşulları sağlaması oldukça önemlidir.

GSM İletişim’de ekran değişimi;

  1. Alanında uzman ve tecrübeli teknisyenler tarafından,
  2. Özel üretim teknisyen ekipmanları ve orjinal ürün kullanılarak,
  3. Ortalama 45 dakika içerisinde (kargo gönderiminde ise sadece 3 iş günü),
  4. 6 ay ekran garantisi verilerek,
  5. Bilgileriniz silinmeden yapılır.

GSM İletişim’de ekran değişimi nasıl yapılır hemen aşağıda bulunan iPhone X ekran değişimi videomuz aracılığı ile izleyebilirsiniz. Ayrıca GSM İletişim resmi Youtube kanalımızı ziyaret ederek diğer bütün parça değişimleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Telefon ekranı nereden kırılır

Telefon ekranıları ön cam, dokunmatik alan ve iç ekrandan oluşur. Sadece ön cam çatlayabilir. Ön cam ile birlikte dokunmatik alan hasar görebilir. Sadece iç ekran kırılması yaşanabilir. Mesela ön cam çatlamamış olmasına rağmen ekranda mürekkep akması tarzında siyah – mor lekelerin oluşmasının sebebi iç ekran kırılmasıdır.

Ekranın içten kırılmasının sebebi genelde aşırı ısınma, bataryanın şişmesidir. Mesela telefon ısınmasına rağmen (şarjda iken örneğin) yine de kullanmaya devam ediyorsanız iç ekran kırılabilir. Ya da yatmadan önce telefonu şarjda bırakıyorsanız sabah kalktığınızda ekranın kırılması sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Ekran kırıldığında garanti koşulları nasıl işler

Telefonunuzun ekranı kırıldıysa garanti kapsamı dışında kalır. Çünkü telefon üreticileri tarafından ekran kırılmaları tamamen kullanıcı hatası olarak kabul edilir.

Telefonun kaskosu yapıldı ise sözleşme maddeleri dahiline kasko firması aracılığı ile indirimli ya da ücretsiz bir şekilde ekran değişimi yapılabilir.

Ekran değişimi fiyatları ne kadar

Ekran değişimi fiyatı kullanmakta olduğunuz telefon markası ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Örneğin iPhone X eekran değişimi fiyatı ile Samsung Galaxy S9 ekran değişimi fiyatı farklıdır. Aynı zamanda iPhone 8 ekran değişimi fiyatı ile iPhone 6s ekran değişimi fiyatı da farklılık göstermektedir.

Mesela iPhone akıllı telefonlarının ekran değişimi fiyatları için iPhone ekran değişimi fiyat listesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ekran kırılmaları ile aklınıza takılan sorular mevcut ise servisimizi arayarak ya da yorum alanından yazarak dilediğiniz soruları sorabilirsiniz. Her sorunuz detaylı bir şekilde uzmanlarımız tarafından cevaplanacaktır.

Etiketler: ,
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

WhatsApp Destek
Merhaba. Buradan WhatsApp numaramıza yazabilirsiniz.